Kako da se bolje razumemo i poštujemo – projekat OŠ „Dr Aleksandar Sabovljev“

Najveće bogatstvo jednog mesta leži u međusobnom poštovanju ljudi različite nacionalne pripadnosti, vere i tradicije. Pre dve godine učiteljica Ljiljana Himel pokrenula je u saradnji sa veroučiteljima Projekat VERA – TRADICIJA – TOLERANCIJA. Ovaj projekat ima za cilj da učenicima, ali i meštanima približi što bolje svih 15 nacija u Ečki, veru i običaje. Sprovode se različite aktivnosti: timski časovi, kreativne radionice, posete crkvama, izložbe, dramski projekti. Najnovija aktivnost bila je vezana za proslavu Svetog Nikole u Katoličkoj verskoj zajednici. Ovo je praznik koji se izuzetno poštuje kod Hrišćana. Veroučitelj Katoličke verske nastave Milan Nedeljković i učiteljica Ljiljana Himel održali su timski čas. Kroz poučne pesme i priče, približili su učenicima ovaj praznik, a zatim odabrali dramski tekst „Darovi za dobru decu“, Ante Branko Periša, koji je sa hrvatskog preveo Otac Janez Jelen. Predstavu je sa učenicima verske Katoličke nastave, uz veliku podršku roditelja učenika, pripremila učiteljica Himel. Članovi Kreativnog kutka i učenici 4/1 koji slušaju predmet Narodna tradicija, posetili su 06. 12. 2015. Katoličku crkvu. Od Oca Janez Jelena čuli su priču o istoriji Crkve i njenim umetničkim znamenitostima (flamanskom slikarstvu koje je u njoj zastupljeno) . Članovi Kreativnog kutka prisustvovali su misi i gledali predstavu svojih drugova. Nakon toga usledio je razgovor sa prisutnim vernicima i deca su saznala kako praznik proslavljaju Nemci, Mađari, Slovenci… U duhu zajedništva, Crkvena Katolička zajednica svoj deci podelila je paketiće, bez obzira na njihovu versku, ili nacionalnu pripadnost.

Kada se dobro poznajemo, onda je lepo i lako živeti u zajedništvu.

Ljiljana Himel, učitelj

OŠ „ Dr Aleksandar Sabovljev“, EČKA